Combination Ion Selective Electrodes
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (20)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (13)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (34)
- (14)
- (11)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (9)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (10)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (10)
- (4)
- (6)
- (20)
- (3)
- (2)
- (40)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Orion™ Ammonia Combination Ion Selective Electrode
Get quick, reliable and accurate measurements of ammonia.
Mettler Toledo™ perfectION™ Combination Electrodes
Enables optimum contact between the electrolyte and measurement solution
| Applications | Can flow easily through the junction and junction is optimally cleaned between the measurements and the electrolyte can be simply emptied and refilled |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | All pH, mV Meters or Ionometers |
| Filling Solution Type | ISA |
| Applications | For use in fresh water applications |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | YSI Pro Series Portable Meters |
Fisherbrand™ accumet™ Gas-Sensing Combination ISEs
For ammonia and carbon dioxide analyses; tough, chemical-resistant body; permanently bonded membrane/cap assembly—no difficult user assembly required
| Resistance | <300megohm |
|---|---|
| Diameter (English) Body | 0.5 in. |
| Type | Combination ISE |
| Temperature (Metric) Range | 0 to 50°C |
| Length (Metric) | 102 mm |
| Applications | Determines Ammonia and Ammonium ion concentration in sewage effluent, boiler water, industrial wastes, stack gases, food, fertilizers |
| Temperature (English) Operating | 32° to 122°F |
| Length (English) | 4.01 in. |
| Material | Epoxy |
| Certifications/Compliance | ASTM, EPA |
| Temperature (Metric) Operating | 0°C to 50°C |
| Diameter (Metric) Body | 13 mm |
Fisherbrand™ accumet™ Glass Membrane Sodium Combination ISE
Combination ISE for determination of sodium ion concentration
Thermo Scientific™ Orion™ Carbon Dioxide Combination Ion Selective Electrode
Measure carbon dioxide, carbonate and bicarbonate in aqueous solutions quickly, accurately and economically.
Mettler Toledo™ perfectION™ Ion-Selective Epoxy Combination Electrodes
Allows quick and easy determination of concentration and activity of a variety of dissolved ions.
Thermo Scientific™ Orion™ Single Junction Glass Bodied Combination Silver Billet Electrode
Receive an accurate determination of potentiometric halides with dual electrodes.
| Length (Metric) | 120 mm |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Orion instruments that perform potentiometric halide determinations |
| Material | Silver Billet |
| Temperature (Metric) Operating | 0°C to 80°C |
| Diameter (Metric) Body | 12 mm |
| Internal Reference | Ag/AgCl |
Mettler Toledo™ SevenGo™ perfectION Combined ISE Membrane Modules
PerfectION combined membrane module makes ISE easy
| Applications | Can flow easily through the junction and junction is optimally cleaned between the measurements and the electrolyte can be simply emptied and refilled |
|---|---|
| Temperature (English) Operating | 32° to 104°F |
| Filling Solution Type | ISA |
| Temperature (Metric) Operating | 0°C to 40°C |
Thermo Scientific™ Orion™ ROSS™ Sodium Ion Selective Electrodes
Measure sodium ions in aqueous solution quickly, accurately and economically.
| Diameter (English) Body | 0.47 in |
|---|---|
| Length (Metric) Cable | 1 M |
| Length (Metric) | 120 mm |
| For Use With (Equipment) | ISE Meter |
| Temperature (English) Operating | 32 to 176°F |
| Operating Range (Metric) | Saturated to 10-6 M, saturated to 0.02ppm |
| Length (English) | 4.72 in |
| Length (English) Cable | 39.3 in. |
| Material | Glass |
| Filling Solution Type | 900010 for regular Na+ (> 10-5 M or 0.2 ppm), 900012 for low level Na+ (< 10-5 M or 0.2 ppm) |
| Temperature (Metric) Operating | 0°C to 100°C |
| Measurement Range |
|